Марк Цукерберг той ще троль. Якраз у розпал президентської кампанії він розсекретив інформацію про те, хто замовляє політичну рекламу в Facebook, і скільки це коштує. Тепер опублікована інформація про те, скільки коштує розміщення рекламного ролика. Один з журналістів вирішив перевірити, у скільки ж обійшовся “чорний піар” Петра Порошенка проти різних кандидатів.
Перше, що вдалося з’ясувати – всі замовлення проходять через київську компанія Postmen. Просування Порошенка і “чорнуха” проти Зеленського, а також проти інших кандидатів – це їх рук справа. Як з’ясувалося, на просування довелося витратити не менше 2 млн гривень за публікацію відео у восьми різних пабліках. І якщо у спільнотах “Успішна Україна”, “Порошенко2019” та на офіційному каналі президента розміщувалася реклама безпосередньо президента, то в групах “Цинічний Бандера”, “Міністерство бариг”, “Зрада/перемога”, “Жовта стрічка” і “Бойкот Партії Регіонів” публікувалися ролики, що чорнять Зе! і його політичних опонентів. Причому число підписок на пабліки з просуванням Порошенка в 10 разів менше, ніж на групи з “чорним піаром” – 2000 проти 20000 чоловік.
Безпосередньо перед проведенням першого туру, на п’яти зазначених пабліках вийшло не менше 25 відео з антирекламою основних конкурентів Порошенка. Як тільки президент і Зеленський вийшли в другий тур, весь негатив обрушили безпосередньо на Зе!
В кінці березня на сторінках виходили ролики, що переважно описують некомпетентність Зеленського, як кандидата в президенти. З 3 по 9 квітня почали масово виходити ролики, що звинувачують Зе! у наркоманії. Людину,яка запропонувала Порошенку здати тести на наркотики та алкоголь, звинуватили у зворотному. З 11 квітня звинувачення в наркоманії збільшилися, але тепер до них додалися ще й зв’язки з Росією. Крім того, виходили і лякаючі ролики про те, що в України в разі перемоги Зе! можуть забрати Томос, анулювати безвіз, і можливий наступ російської армії.
Скільки ж коштувало таке просування? Фейсбук вказує тільки мінімальну і максимальну ціну, а гроші списують вже безпосередньо після завершення рекламної кампанії. В цілому, за просування одного ролика доводилося заплатити від $ 1000 до $ 50000. Зокрема, відеозапис, де Зеленського звинувачують у наркоманії, опублікований в пабліку “цинічний Бандера”, обійшовся в межах від $ 1000 до $ 5000. Точну вартість може назвати тільки адміністратор. За дуже приблизними підрахунками, на рекламні кампанії пішло не менше 2 мільйонів гривень. Хоча експерти впевнені, що сума може перевищувати і 10 мільйонів.